Ratings and Awards
Pravo-300
Nationwide ranking
Group 1
Competition / Antitrust (including disputes)
- Elena Sokolovskaya
Compliance
- Sergey Taut
- Natalia Kovalenko
Digital Economy
- Nikolay Solodovnikov
- Polina Bardina
Foreign Trade / Customs Law and Foreign Exchange Regulation
- Alexander Kosov
- Olga Evseeva
- Igor Novokshonov
Labor and Migration Law (including disputes)
- Anna Berlina
- Vitalia Kuznetsova
- Roman Gerebtsov
Real Estate / Land Law / Construction
- Alexey Konevsky
- Natalia Stenina
- Vladislav Ivanov
- Alexey Koulagin
- Ekaterina Pugachenko
Tax Consulting
- Rustem Ahmetshin
- Natalia Kovalenko
- Anton Nikiforov
Tax Disputes
- Rustem Ahmetshin
- Sergey Savseris
- Ksenia Litvinova
- Anton Nikiforov
Group 2
Arbitration (medium and small disputes - mid market)
- Roman Bevzenko
- Yuri Vorobyev
- Olga Syachinova
- Alexandra Chernova
Bankruptcy (disputes - mid market)
- Yulia Litovtseva
- Leonid Barkov
Bankruptcy (restructuring and consulting)
- Yulia Litovtseva
- Leonid Barkov
Intellectual Property (Consulting)
- Valentina Orlova
- Yaroslev Shemanin
Intellectual Property (Registration)
- Valentina Orlova
Corporate / M&A (mid-market)
- Ilya Bolotnov
- Natalia Prisekina
- Nikolay Solodovnikov
- Anatoly Mashkov
- Sergey Shorin
Natural Resources / Energy
- Natalia Stenina
TMT (telecommunications, media and technology)
- Natalia Kovalenko
- Nikolay Solodovnikov
- Polina Bardina
Family and inheritance law
- Olga Puchkova
Pharmaceuticals and Healthcare
- Andrey Nikonov
- Maria Nikonova
- Konstantin Sharlovskiy
Financial / Banking Law
- Igor Marmalidi
- Lidia Gorshkova
Group 3
International Arbitration
- Yuri Vorobyev
- Ekaterina Lebedeva
Dispute resolution (state courts)
Environmental Law
- Elena Krestyantseva
Regionwide ranking
Group 1
Corporate / M&A
- Sergey Spasennov
Labor and Migration Law (including disputes)
Real Estate / Land Law / Construction
- Elena Krestyantseva
- Alexandra Grischenkova
- Ksenia Kulikova
Tax Consulting and Tax Disputes
- Sergey Sosnovsky